Sanktuarium w Wambierzycach – dolnośląska Jerozolima
Do Wambierzyc z krajowej 8-ki prowadzi jedna z tych cudownych krętych dróżek to wznoszących się to opadających między pagórkami, gdzieniegdzie z ekspozycją na północną część Kotliny Kłodzkiej.
Sanktuarium pośród pól
Z Polanicy-Zdrój, gdzie ostatnio mieści się centrum mojego świata, to raptem 11 km i nieco ponad kwadrans drogi autem. Spodziewam się, że dla amatorów 2 kółek ta trasa może być równie satysfakcjonująca. Wambierzyce, a w nich Bazylika Nawiedzenia NMP, wydają się być małą wysepka położoną pośrodku niczego. No może nie tak dokładnie niczego, bo wokół jak okiem sięgnąć rozpościerają się połacie uprawnych pól rozłożonych na urokliwych pagórkach.
Do bazyliki prowadzą imponujące schody, a z ich szczytu rozpościera się widok na znajdujące się na niedalekim horyzoncie stacje drogi krzyżowej. Jest to długa pątnicza droga po 14 kapliczkach zbudowanych na okolicznych wzgórzach. Sama bazylika i jej nowodrestaurowana fasada robi duże wrażenie, szczególnie swoimi proporcjami. Wielka bryła renesansowej budowli góruje nad centrum mikroskopijnej wielkości miasteczka, choć Wambierzyce ex lege miastem nie są. Od strony Polanicy wjeżdża się do Wambierzyc przez piękną bramę zwieńczoną figurą św. Floriana – niecodzienny widok. O godzinie 12:00 rozbrzmiewa z wieży bazyliki fragment jednego z gregoriańskich chorałów.
Tajemnice wambierzyckiej bazyliki
Miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic. Na pierwszy rzut oka, najważniejsza wydaje się cudowna figura NMP, ubrana wg tutejszego zwyczaju w sukienkę mała figurka Matki Bożej z dzieciątkiem na ręku. Maryja otrzymała tutaj tytuł Królowej Rodzin, a świadectwa licznie odwiedzających to miejsce pielgrzymów potwierdzają, że wielu z nich udało się tutaj uprosić łaskę macierzyństwa. Dla mnie wielką niespodzianką był niecodzienny relikwiarz, to jest mała komnata ukryta za głównym ołtarzem, w której zdeponowane zostały niezwykle cenne relikwie największych świętych chrześcijaństwa oraz te związane z Męką Pańską, albo Ziemią Świętą, jak np. kamień z grobu Jezusa. Bazyliką opiekują się dziś franciszkanie, a ponieważ to oni, wraz z przedstawicielami 2 innych wyznań, są opiekunami Grobu Pańskiego w Jerozolimie… resztę możecie dopowiedzieć sobie sami. Jeśli wziąć pod uwagę, że zakon franciszkański wydał bodaj najwięcej świętych w historii kościoła oraz to, że Wambierzyckie sanktuarium jest jednym z najstarszych miejsc kultu w Polsce i niegdyś jednym z ważniejszych, nie dziwi fakt tak bogatych zbiorów.
Z figurką Matki Bożej i początkiem kultu w Wambierzycach związane są historie licznych uzdrowień, ale opowiadać o nich tutaj, to jak spojlerować hit kinowy. Niektóre tajemnice najlepiej odkryć samemu. Do zobaczenia w Wambierzycach?
Inne sanktuaria maryjne w Polsce, które możesz odwiedzić:
Gidle: Matka Boża Gidelska – Uzdrowienie Chorych
Święta Woda: Sanktuarium Święta Woda – miejsce uzdrowień
Rokitno: Matka Boża Cierpliwie Słuchająca
Warszawa, Powsin: Matka Boża, która tęskni
Częstochowa – Jasna Góra – twierdza potężnej królowej
Góra Igliczna: Maria Śnieżna – Sanktuarium w Kotlinie Kłodzkiej